אולטרסאונד דופלר Doppler ultrasound
אולטרסאונד דופלר Doppler ultrasound

Doppler ultrasound

אולטרסאונד דופלר

בשפה הרפואית היבשה משמעות הביטוי אולטרסאונד דופלר היא בדיקת הדמיה שבוחנת את זרימת הדם, קצב הזרימה והכיוון. בשפה פשוטה יותר הבדיקה מראה לרופא האם כלי הדם שלנו מעבירים היטב את הדם לאיברים השונים בגוף, למשל, האם העורקים מספקים מספיק חמצן למוח או שמא תפקודם השתבש ואנו נמצאים בסכנה לשבץ מוחי. במידה ובבדיקה מתגלה ליקוי בזרימת הדם ניתן לטפל בו באמצעות תרופות או במקרים חמורים יותר ע”י ניתוח. ביכולתה של בדיקת דופלר לזהות מצבים חמורים ומזכני חיים, ולכן יש חשיבות רבה לביצועה מידי כשמתעורר חשד לתפקוד לקוי בזרימת הדם באחד מוורידים או העורקים.

סיבות להפניה לבדיקת אולטרסאונד דופלר

 • חשד לקרישי דם באחד מכלי הדם בגוף
 • חשד לפקקת ורידים עמוקה – DVT. קרישי דם בוורידים אלה גורמים לכאבים כרוניים, אך גרוע מכך, הם עלולים לגרום לתסחיף ריאתי, וזהו מצב מסכן חיים שדורש התחלה מיידית של טיפול במדללי דם.
 • היצרות או חסימות בעורקי הקרוטיס. בדיקה זו מבוצעת בעורקי הצוואר האחראים לאספקת דם למוח. היצרות קלה של עורקים גורמת להתעלפויות וסחרחורות חוזרות, אך היצרות חמורה וחסימה, שלרוב הינה תוצאה של טרשת עורקים, עשויה להוביל לשבץ מוחי. פגיעה בינונית בזרימת הדם בעורקים אלה דורשת התחלה מידית של טיפול תרופתי, ואילו היצרות חמורה עד כדי חסימה מצריכה התערבות כירורגית לפתיחת החסימה ומניעת אירוע מוחי.
 • היצרות או חסימות בעורקי הרגליים, שבאים לידי ביטוי בכאבי רגליים כרוניים או כאבים במאמץ.
 • הערכת זרימת דם בגידולים ממאירים
 • הערכת זרימת דם בלי הדם לפני ניתוח מעקפים או לאחר ניתוח אחר בכלי הדם
 • הערכת זרימת דם באיבר המושתל לאחר הניתוח
 • איתור ורידים לא תקינים במקרה של דליות ברגליים
 • הערכת זרימת דם בשלייה, חבל הטבור ומוח של העובר לנשים בהיריון

ביצוע הבדיקה

הבדיקה מבוצעת ע”י מכשיר אולטרסאונד שמאפשר להדגים את מצבם של כלי הדם ולמדוד את הקצב והכיוון של זרימת הדם. הבדיקה אינה פולשנית ואין במהלכה שימוש בקרינה מייננת. הבדיקה אינה מסוכנת ואינה מזיקה, וניתן לבצע אותה לכל חולה ומבכל מצב בריאותי.

למי מומלצת הבדיקה?

הבדיקה מבוצעת בהפניית רופא קרדיולוג, נוירולוג או כירורג כלי הדם. הבדיקה חיונית לכל האנשים שהתעורר אצלם אחד מהחשדות המתוארים לעיל, אך עבור האוכלוסיות בסיכון נחשבת הבדיקה למצילת חיים: האנשים שעברו אירוע מוחי בעבר, האנשים שנמצאים באחת מקבוצות הסיכון לשבץ מוחי (הסובלים מטרשת עורקים, יתר לחץ דם, סכרת, משקל עודף ועוד), האנשים שסובלים מפקקת ורידים עמוקה ואנשים שנמצאים בסיכון להתפתחות קריש דם, למשל, בעקבות שכיבה ממשוכת לאחר ניתוח או בעקבות מחלה.

קיבלתם הפניה לביצוע אולטרסאונד דופלר? אל תסכנו את בריאותכם, דאגו ליצור קשר עם נציגי MEDASSIST ולבצע את הבדיקה תוך 24-72 שעות מיום ההפניה!

 

Schedule your appointment today

Please provide your contact details

  Choose Citizenship